17 важливих якостей футбольного захисника

как стать хорошим защитником

Атака виграє матчі,

захист виграє чемпіонати.

Сер Алекс Фергюсон,

головний тренер ФК «Манчестер Юнайтед» з 1986 по 2013 р.р.

 

Футбол – це складна гра, у якій дуже багато дій, що впливають на результат. Не все у футболі пов’язано із забиванням м’ячів і атаками. Цінність мають не тільки забиті, але й не пропущені командою голи. Найкращі футбольні команди всіх часів характеризувалися наявністю сильного й надійного захисту.

Як і все у футболі, захист – це мистецтво. Щоб бути відмінним футбольним захисником, потрібні певні навички, цілеспрямованість і безліч різних якостей. Розуміння цих якостей, а також застосування порад, наведених нижче, допоможуть вам досягти успіху на позиції захисника.

1. Холоднокровність.

Це важлива риса характеру, якою повинен володіти захисник. Уміння зберігати спокій, особливо під тиском, відрізняє професіоналів від аматорів. Протягом матчу захисник потрапляє в різні ситуації, які можуть викликати розчарування, нетерпіння та навіть гнів. Якщо дозволити цим почуттям захопити вас, це призведе тільки до неправильного прийняття рішень, імпульсивної поведінки й потенційно катастрофічних наслідків для команди.

Ви, напевно, помічали, коли дивилися футбол, що кращі захисники спокійні та врівноважені. Останнє, що потрібно будь-якій команді, – це необачні або імпульсивні дії захисту, який дозволив емоціям узяти верх над собою в той самий момент, коли необхідно було зберігати спокій. Хороший захисник завжди знає, як реагувати на ситуації, що виникають у грі, і ефективно справлятися з ними.

2. Уміння сфокусуватися на цілі.

Футбольні захисники можуть відчувати тиск з боку команди суперника. Цей тиск здатний викликати стрес, який інколи змушує робити неправильний вибір і помилятися. Захисники вміють долати це за рахунок зосередженого мислення. Коли захисник сфокусований на цілях, які є пріоритетними в грі, усі негативні моменти починають втрачати свій вплив. Якщо гравець усвідомлює, що, виконуючи свою роль якнайкраще на кожній хвилині гри він допоможе своїй команді виграти матч, ніщо не зможе відволікти його від цього. Цілеспрямованість – якість, властива кожному професійному захиснику.

3. Здатність мислити тактично.

Хороший захисник повинен думати не тільки про те, що робить індивідуально. Він завжди враховує план команди на гру. Кожне рішення, яке він приймає, має прийматися з урахуванням тактики гри та наближати команду до реалізації цієї тактики. Захисники завжди бачать більш широку картину гри, а не просто зосереджуються на моменті, у якому вони знаходяться.

Дуже важливо до початку гри якомога більше дізнатися про суперника. Розуміння тактики гри іншої команди дозволить приймати більш ефективні рішення протягом усього матчу. Вивчіть, як суперники виступили в останніх іграх, і подумайте, як використовувати їх слабкі сторони.

4. Уміння передбачити розвиток гри.

Протягом гри захисник буде стикатися з безліччю ситуацій, коли він повинен бачити, думати і швидко реагувати. Кращі захисники можуть передбачити, що станеться далі, раніше, ніж це зроблять інші. Ця здатність передбачати дозволяє їм опинитися в потрібному місці в потрібний час, а не покладатися тільки на свою швидкість, щоб реагувати на те, що відбувається.

Один з найкращих способів навчитися передбачати – це вивчити мову тіла гравців. Якщо ви навчитеся усвідомлювати рух гравця до того, як він торкнеться м’яча, це дасть вам перевагу в часі перед суперниками.

5. Уміння дотримуватися своєї позиції.

Завжди усвідомлювати свою позицію на футбольному полі – ключова якість, необхідна кожному захисникові. Захисник не просто знає, на якій позиції йому слід грати, а не втрачає увагу під час гри й не виявляється поза позицією в критичний момент.

 

6. Інформованість про те, що відбувається навколо.

Захисник повинен не тільки усвідомлювати, що робить саме він, а й повністю усвідомлювати, що відбувається навколо нього. Гравець, який зосереджений тільки на собі, не принесе команді ніякої користі. Усі дії потрібно виконувати в контексті того, що відбувається на полі. Хороший захисник повинен контролювати події та діяти згідно з ситуацією.

7. Уміння працювати в команді.

Футбол – це командна гра. Хороший захисник усвідомлює сильні та слабкі сторони своїх товаришів по команді. Це дозволяє йому в потрібний момент прикривати гравців своєї команди або навпаки дати їм можливість проявити себе. Знайдіть час, щоб трохи більше дізнатися про товаришів. Під час гри підтримуйте їх, коли це необхідно, або забезпечте можливість кожному робити те, що він вміє найкраще. Тоді ви будете не тільки хорошим захисником, але й відмінним командним гравцем.

8. Комунікативні здібності.

Після обговорення важливості командної роботи важко перейти до будь-якої іншої теми, крім спілкування. Уміння спілкуватися з оточуючими, чітко формулювати свої думки – життєво важлива якість для кожного захисника. Хоча вербальне спілкування важливе, можна ефективно спілкуватися також за допомогою мови тіла й сигналів руками.

Укладіть зі своєю командою список слів, фраз або жестів, які можна використовувати під час ігор. Вони повинні бути зрозумілі кожному гравцеві та чітко передавати думку.

9. Наполегливість.

Захисник, який демонструє наполегливість на футбольному полі, може згуртувати команду й домогтися максимальної продуктивності протягом усієї гри.

Коли захисник зрозумілий і наполегливий у спілкуванні, усі інші гравці знають, що їм слід робити й чого очікувати. Наполегливість не залишає місця для сумнівів чи непорозумінь і утримує всю команду на одній хвилі. Коли гравець починає сумніватися в тому, що від нього очікують, це призводить до хаосу на полі.

Не плутайте наполегливість з агресивністю! Бути наполегливим – значить ясно та впевнено діяти або доносити свої думки. Якщо ви почнете проявляти агресію або силу, можете втратити повагу оточуючих і нашкодити команді.

10. Технічно досвідчений футболіст.

Хоча якості, про які ми говорили, дійсно дуже важливі, вони не мають сенсу, якщо захисник не є хорошим футболістом! Технічна майстерність на полі означає, що захисник досконало володіє всіма футбольними навичками, необхідними для гри на найвищому рівні. Професійні захисники не тільки гарні в захисті, але й в цілому є відмінними футболістами. Час, який вони провели на тренувальному полі, відточуючи свої технічні навички, вивели їх на той рівень, на якому вони знаходяться. На кожному тренуванні ретельно працюйте над основними футбольними навичками, які необхідні для поліпшення вашої гри.

11. Висока точність передач.

Хороші захисники володіють виключно високою точністю передачі. Вони знають, кому віддати пас і виконують його бездоганно. Якщо захисник не може передати м’яч точно, він піддає всю команду ризику: м’яч отримає противник і, можливо, заб’є гол. Ви повинні вдосконалити навички точно пасувати в будь-якій ситуації, навіть в екстремальних умовах.

12. Уміння грати головою.

Вміле володіння м’ячем – якість, необхідна кожному захиснику. І коли м’яч опиняється в повітрі, хороший захисник вміє впевнено направляти м’яч головою в потрібному напрямку. Він не боїться вступати в боротьбу за володіння м’ячем у повітрі, щоб захистити ворота позаду себе.

Гра головою – це не тільки сила, але й техніка. Якщо ви не вмієте ефективно управляти м’ячем головою, присвятіть час відпрацюванню цієї навички.

13. Здатність уповільнити атаку суперника.

Захистити означає сповільнити і зупинити будь-які атаки команди суперника. Якщо захисник може знизити швидкість, з якою противник рухається вперед, це дає його власній команді час для перегрупування й ефективної оборони воріт. Ця якість особливо важлива під час контратаки, коли м’яч раптово переходить у володіння суперників, і гравцям потрібен час, щоб повернутися та захищатися разом. Хороший захисник зробить все можливе, щоб перешкодити іншій команді зайняти позицію, з якої вона може пробити по воротах і потенційно забити гол.

14. Уміння відбирати м’яч.

Хороший захисник повинен вміти швидко й ефективно відбирати м’яч у суперників. Ця якість дуже важлива протягом усієї гри. Щоб бути відмінним гравцем в захопленні м’яча, захисник повинен мати почуття часу. Спроба виконати захоплення занадто рано або пізно може бути різницею між виграшем м’яча та фолом проти супротивника. Читайте мову тіла іншого гравця, щоб вчасно відбирати м’яч.

15. Ефективна підтримка атаки, коли це необхідно.

Якість захисників, про яку не так часто говорять, – це здатність підтримувати атакуючих гравців. Звичайно, завжди будуть захисники, які залишаться позаду, і їх рідко можна буде побачити на половині поля суперника. Але найкращі захисники при необхідності будуть допомагати атаці. Пріоритет – захист, допомога в атаці завжди на другому місці. Не варто бігти попереду всіх, якщо ваш перехід в атаку залишить команду недостатньо захищеною. Але коли можливість з’являється при виконанні стандарту або під час ходу гри, хороший захисник підтримає атаку, щоб збільшити шанси своєї команди на забитий гол. Саме тому приділяйте увагу також роботі над атакуючими навичками.

16. Високий рівень фізичної підготовки.

Щоб працювати максимально ефективно протягом 90 хвилин, потрібен надзвичайно високий рівень фізичної підготовки. Хороший захисник буде у відмінній фізичній формі протягом всього матчу. І для цього недостатньо просто відвідувати футбольні тренування своєї команди. Самостійно займайтеся фітнесом, вдосконалюйте не тільки технічні футбольні навички, а й розвивайте силу, витривалість.

17. Усвідомлення своїх слабких місць і готовність працювати над ними.

Хоча це остання якість у нашому списку, вона, мабуть, найважливіша. Якщо у захисника немає усвідомлення та бажання працювати над своїми слабкими місцями, він ніколи не стане кращим. Ті футболісти, які стали справжніми професіоналами, не починали свій шлях на вершині. У них було багато навичок, які потрібно було вдосконалювати. Що робить хороших захисників найкращими, так це те, що вони вирішили зосередитися на слабких місцях і перетворити їх на свої сильні сторони!